Transformers: Początek Historii
Dziś na światowych ekranach kin pojawił się animowany film «Transformers: Początek», który nie tylko rozszerzy granice popularnego fantastycznego uniwersum, ale także opowie więcej o relacjach jednych z głównych bohaterów franczyzy — Optimusa Prime'a i Megatrona. Akcja filmu rozgrywa się na mechanicznej planecie Cybertron — ojczyźnie transformerów.
Prace nad filmem zostały potwierdzone już w 2017 roku, a reżyserem został Josh Cooley, który brał udział w tworzeniu takich hitów jak «Auta 2», «Ratatuj», «Odlot», «W głowie się nie mieści», «Toy Story 4».
Niestety, aktorzy głosowi z pierwszego filmu nie wrócą do swoich ról, ale nowa obsada jest równie imponująca. Głosu Optimusowi Prime'owi użyczy Chris Hemsworth («Thor», «Avengers»), Megatronowi — Brian Tyree Henry («Bullet Train», «Atlanta»), a Elita przemówi głosem Scarlett Johansson.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto wybrać się na premierę, odpowiedź jest oczywista. Tymczasem przypomnijmy sobie, jak powstały Transformery.
Historia powstania
Współczesne Transformery zawdzięczają swoje istnienie japońskiej linii zabawek Microman. Pod ich marką wydawano roboty-zabawki, które mogły składać się w różne obiekty — broń lub samochody.
W 1983 roku te figurki na jednej z wystaw zauważył George Dunsay — szef działu badań i rozwoju w firmie Hasbro, zajmującej się produkcją zabawek i gier planszowych. Dostrzegając ich potencjał, postanowił wykupić prawa od japońskiej firmy i dostosować produkt do lokalnego rynku.
Do kampanii reklamowej Transformerów wybrano Marvel Comics. Tak powstały pierwsze komiksy, a później i serial animowany. Co ciekawe, pomysł podzielenia robotów na dwie walczące frakcje należał do Jima Shootera, redaktora naczelnego Marvela.
Transformery wkraczają na duże ekrany
Jednak największą popularność wśród szerokiej publiczności zdobył pełnometrażowy film «Transformery», który pojawił się w kinach w 2007 roku. Za produkcję odpowiadał Michael Bay — jeden z najbardziej kasowych reżyserów na świecie. Przed rozpoczęciem pracy nad filmem zdążył zasłynąć dzięki filmom takim jak «Armageddon» czy «Pearl Harbor».
Bay nie był fanem transformerów i postarał się zrobić film dla takich samych nie-fanów. Postanowił skomplikować design robotów, uczynić je bardziej realistycznymi, a całą uwagę skupić wokół aktorskiego duetu Shia LaBeouf i Megan Fox.
Niektórzy fani komiksów byli wściekli, gdy dowiedzieli się, że ulubieni bohaterowie stali się postaciami drugoplanowymi, jednak wizja reżysera ostatecznie się obroniła. W finalnym produkcie Bay pokazał wszystko, co lubi: piękne i szybkie samochody, efektowne eksplozje i strzelaniny, poświęconych i odważnych żołnierzy.
Podczas kręcenia filmu starał się zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy na efekty specjalne i nawet zrezygnował z 30% swojego wynagrodzenia, podpisując kontrakty z General Motors i armią USA, co umożliwiło mu korzystanie z wielu różnych pojazdów i sprzętu.
Poza czternastoma scenami bojowymi, kręconymi w warunkach rzeczywistych, w filmie pojawiły się także komediowe sceny, w których transformery ingerują w spokojne życie ludzi.
W pierwszy dzień premiery «Transformers» pobiły rekord kasowy, a sklepy zalały nowe modele Optimusa Prime'a, Megatrona i innych autobotów.
Sukces był fenomenalny: o zabawkowych robotach mówiono na całym świecie, film zarobił ponad 700 milionów dolarów, zdobył cztery nagrody za efekty specjalne od organizacji Visual Effects Society i był nominowany do trzech Oscarów.
Kontynuacja historii
Po premierze pierwszej części Michael Bay wyprodukował jeszcze trzy filmy z serii, a następnie na ekrany trafił film «Bumblebee» w reżyserii innej osoby, oparty na postaci o tym samym imieniu.
Ostatni pełnometrażowy film — «Transformers: Przebudzenie Bestii», pojawił się na ekranach w zeszłym roku, zarobił mniej niż 500 milionów dolarów i otrzymał mieszane recenzje od krytyków.
«Transformers» (Michael Bay). 2007 rok, $ 709 709 780.
«Transformers: Zemsta Upadłych» (Michael Bay). 2009 rok, $ 836 303 693.
«Transformers 3: Ciemna strona Księżyca» (Michael Bay). 2011 rok, $ 1 123 794 079.
«Transformers: Wiek Zagłady» (Michael Bay). 2014 rok, $ 1 104 054 072.
«Bumblebee» (Travis Knight). 2018 rok, $ 467 989 645.
«Transformers: Przebudzenie Bestii» (Steven Caple Jr.). 2023 rok, $ 438 900.
Z niecierpliwością czekamy na premierę nowego filmu, który ponownie zanurzy nas w historię ukochanych bohaterów. A co Wy myślicie o uniwersum Transformerów? W którym roku obejrzeliście pierwszy film? Piszcie nam o tym w komentarzach!