Klub książkowy Ninja: co czytać w lipcu?

Lato to idealny czas, aby sięgnąć po ciekawą książkę, przejść się do najbliższego parku i cieszyć się lekturą w ciepłych promieniach słońca.
A jeśli nie wiecie, po co sięgnąć — ninja Wam pomogą. Zebraliśmy dla Was kilka rekomendacji w różnych gatunkach: są tu zarówno lekkie przygodowe historie, jak i bardziej dramatyczne dzieła.
«Shantaram» — Gregory David Roberts
Bestseller australijskiego pisarza, oparty na prawdziwych wydarzeniach z jego życia. Po rozwodzie z żoną David dokonał serii napadów z bronią w ręku — choć w rzeczywistości używał atrapy pistoletu.
Został skazany na 19 lat więzienia w zakładzie Pentridge, z którego udało mu się uciec i wyruszyć w podróż po Azji, Afryce i Europie. Dziesięć lat spędził w Indiach, gdzie założył darmową klinikę medyczną dla ubogich w Bombaju. To właśnie wydarzenia z Bombaju stały się podstawą książki «Shantaram» oraz jej kontynuacji — «Cień góry».
W powieści wiernie oddano realia Indii lat 80. A przy okazji książka została zekranizowana: Apple TV stworzyło serial z Charliem Hunnamem w roli głównej.
«Diabeł ubiera się u Prady» — Lauren Weisberger
Przed premierą drugiej części legendarnego filmu, zaplanowaną na 1 maja 2026 roku, polecamy przeczytać lub odświeżyć sobie powieść «Diabeł ubiera się u Prady», a później także «Zemsta ubiera się u Prady».
Powieść Lauren Weisberger została napisana w 2003 roku. W centrum fabuły znajduje się młoda absolwentka uniwersytetu, która dostaje pracę w prestiżowym magazynie modowym. Prawie nic nie wie o tej branży, ale słyszy, że «miliony dziewczyn oddałyby życie za tę pracę». Problem w tym, że praca z jej nową szefową okazuje się prawdziwym wyzwaniem — często na granicy przemocy emocjonalnej i psychicznej.
«Czuła jest noc» — Francis Scott Fitzgerald
Dzieło jednego z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy, którego możecie kojarzyć z powieści «Wielki Gatsby». Sam Fitzgerald uważał «Czuła jest noc» za swoją najlepszą książkę. Ciekawostka: powieść jest częściowo autobiograficzna — bohaterka Nicole cierpi na schizofrenię, podobnie jak żona autora.
To historia o tym, jak niespodziewane spotkanie może całkowicie odmienić życie. Zwłaszcza jeśli spotkanie powtarza się w różnych momentach.
«Jedz, módl się, kochaj» — Elizabeth Gilbert
Autobiograficzna powieść Elizabeth Gilbert o zamężnej kobiecie, która przechodzi kryzys tożsamości. Po bolesnym rozwodzie wyrusza w podróż po świecie, aby odnaleźć siebie na nowo.
Odwiedza Włochy, spędza kilka miesięcy w Indiach, a kończy swoją podróż na Bali. Co ciekawe, dalszy ciąg tej historii został opisany w książce «Zaślubiona», której akcja dzieje się cztery lata później.
«Mała paryska księgarnia» — Nina George
Główny bohater to właściciel małej księgarni w Paryżu. Zna tysiące książek i potrafi natychmiast znaleźć tę, która będzie prawdziwym lekarstwem dla czytelnika. Problem w tym, że sobie samemu pomóc nie umie.
Przypadkowe spotkanie skłania go do podróży na południe Francji. Czy uda mu się pogodzić z przeszłością i rozpocząć nowy rozdział życia?
«Ludzie, których spotykamy na wakacjach» — Emily Henry
Najlepsi przyjaciele Alex i Poppy po nagłej kłótni całkowicie przestają się kontaktować. Po pewnym czasie postanawiają jednak wybrać się razem na wakacje, aby odbudować relację i w końcu powiedzieć sobie całą prawdę.
Ciekawostka: w przyszłym roku Netflix zekranizuje tę historię. Jedną z głównych ról zagra Tom Blyth — brytyjski aktor znany z filmu «Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży».
«Świt żniw» — Suzanne Collins
Nowa książka w uniwersum «Igrzysk śmierci», która ukazała się w tym roku. Wiadomo też, że studio Lionsgate pracuje nad ekranizacją — premiera planowana jest na przyszły rok.
To prequel oryginalnej historii i kontynuacja «Ballady ptaków i węży», która opowiada o Haymitchu Abernathym — jedynym zwycięzcy Głodowych Igrzysk z Dystryktu 12.